2022-09-28 20:53
Kajaani Gymnastics ry

Kajaani Gymnastics avasi kisakauden 2022-2023 menestyksekkäästi Kuopiossa 24.-25.9.2022 järjestetyissä naisten telinevoimistelun maajoukkue- ja kilpalinjan luokkakilpailuissa

Kajaani Gymnasticsin voimistelijat saavuttivat mitalisijoja useissa kilpailuluokissa. Mitaleille päästiin B-luokka vanhemmissa ja D-luokka vanhemmissa, sekä molempien luokkien joukkuekilpailuissa. Telinekohtaisia palkintosijoja saatiin E- ja F-luokan omavalintaisissa sarjojen hypyssä sekä F-luokan permantosarjassa.

Sunnuntaiaamuna seuramme uudet kilpavoimistelijat hankkivat kilpailukokemusta Stara-tapahtumassa, minkä jälkeen Kajaani Gymnasticsin kuhmolaiset kaksoset Hilla ja Vilma Moilanen kilpailivat maajoukkuelinjan 1. luokan kilpailussa hienosti sijoille 4. ja 5. 

Kilpailuissa olivat mukana olivat seuraavat voimisteluseurat: Joensuun Kataja voimistelujaosto (JoKa), Savonlinnan Voimistelu ja Liikunta (SaVoLi), Tampereen Sisu (TaSi), Voimistelumaailma Oulu (VoiMa), Oulun Pyrintö voimistelujaosto (OP), Kajaani Gymnastics (KajaGym), Lappeenrannan Voimistelijat (LrV) sekä järjestävä seura Kuopion Reippaan Voimistelijat (KRV).

Luokkakilpailuissa kilpaillaan luokkakohtainen joukkuekilpailu. Nuorempien ja vanhempien sarjojen yhdistetään ja joukkueen tulokseen lasketaan kolmen parhaan suorituksen pisteet telineittäin. 


Kilpalinjan luokissa B-D kilpaillaan neliottelu pakollisilla sarjoilla. 


B-luokka nuoremmat (7-9 vuotiaat)

11.Tuikka Elsi, KajaGym, kategoria III

11.Karppinen Ella, KajaGym, kategoria II

11.Kolehmainen Oona, KajaGym, kategoria II

11.Leinonen Elma, KajaGym, kategoria I

B-luokka vanhemmat (10 v ja vanhemmat)

1.Kinnunen Kiia, KajaGym, kategoria V

2.Korhonen Aava, KajaGym, kategoria IV

4.Kuosmanen Silva, KajaGym, kategoria IV

10.Määttä Helmi, KajaGym, kategoria III

11.Nevanperä Iida, KajaGym, kategoria III

11.Heikkilä Elsi, KajaGym, kategoria II

11.Shevchenko Aleksa, KajaGym, kategoria I

B-luokka joukkuekilpailu

3.Kajaani Gymnastics 101,300


C-luokka vanhemmat (11 v ja vanhemmat)

11.Tikkunen Nelli, KajaGym, kategoria III

11.Ala-Hiiro Anniina, KajaGym, kategoria II

11.Karvinen Inka, KajaGym, kategoria II

11.Ruusu Veera, KajaGym, kategoria II

11.Kraskoff Ulrika, KajaGym, kategoria I

11.Rautiainen Eevi, KajaGym, kategoria I

C-luokka joukkuekilpailu

5.Kajaani Gymnastics 91,400


D-luokka nuoremmat (7-11 vuotiaat)

11.Seitajärvi Meea, KajaGym, kategoria I

D-luokka vanhemmat (12 v ja vanhemmat)

2.Jokelainen Nea, KajaGym, kategoria V

3.Kemppainen Helmi, KajaGym, kategoria IV

4.Moilanen Senja, KajaGym, kategoria III

7.Virtanen Iris, KajaGym, kategoria III

D-luokka joukkuekilpailu

3.Kajaani Gymnastics 99,450


Kilpalinjan luokissa E-H kilpaillaan neliottelu sekä telinekohtaiset kilpailut omavalintaisilla sarjoilla. 


E-luokka vanhemmat (13v ja vanhemmat)

Neliottelu

4.Kallio Nanna, KajaGym 39,950

8.Maier Sini, KajaGym 37,300

Hyppy

3.Kallio Nanna, KajaGym 10,350

7.Maier Sini, KajaGym 9,900

Nojapuut

4.Kallio Nanna, KajaGym 9,650

9.Maier Sini, KajaGym 7,850

Puomi

5.Maier Sini, KajaGym 9,500

8.Kallio Nanna, KajaGym 8,950

Permanto

5.Kallio Nanna, KajaGym 10,600

7.Maier Sini, KajaGym 10,050


F-luokka vanhemmat (14v ja vanhemmat)

Neliottelu

4.Pelkonen Iris, KajaGym 40,750

9.Leinonen Leeni, KajaGym 38,500

13.Paavola Erika, KajaGym 28,200

Hyppy

2.Pelkonen Iris, KajaGym 11,250

8.Leinonen Leeni, KajaGym 10,950

11.Paavola Erika, KajaGym 10,050

Nojapuut

7.Pelkonen Iris, KajaGym 9,500

12.Leinonen Leeni, KajaGym 7,900

13.Paavola Erika, KajaGym 1,150

Puomi

7.Pelkonen Iris, KajaGym 8,650

10.Leinonen Leeni, KajaGym 8,450

13.Paavola Erika, KajaGym 7,600

Permanto

2.Pelkonen Iris, KajaGym 11,350

3.Leinonen Leeni, KajaGym 11,200

12.Paavola Erika, KajaGym 9,400


Maajoukkuelinjan 1.luokassa kilpaillaan neliottelu pakollisilla sarjoilla.

MJ1-luokka 

4.Moilanen Hilla, KajaGym 29,300

5.Moilanen Vilma, KajaGym 28,600